{{next.header}}
En mycket segerrik dag för våra Bollnästränare när Hagmyren återigen har börjat sin tävlingssäsong.
Jan-Olov Åberg lyckades att ta hem en dubbel i tränarsegrar, den första var i lopp 4, där segrade då Höstbo Sigrid (e. Höstbo Sandra) tillsammans med Ove Berglin i sulkyn. Spets och slut var det som gällde, när man hade tagit sig till ledningen så släppte man inte taget. Man vinner loppet med en halv längd på segertiden 1.29,2. Prissumman 12 000kr.
Sedan vidare till lopp 6, där blev det ytterligare en tränarseger för Jan-Olov Åberg och denna gången var det Slotts Söta (e. Solör Stegg) tillsammans med Johanna Stark i Sulkyn. Även denna gången var det spets och slut som gällde, man vinner loppet 2 längders marginal på segertiden 1.31,1. Prissumman 12 000kr.
Vidare då till den tredje och sista Bollnässegern för dagen, då var det Fredrik Fransson som körde sin egen tränade Glorious Brodde (e. Nuncio) till en seger. Här var det dock inte en spets och slut seger, man spenderar mestadels utav loppet som första i andraspår, när man sedan bara har upploppet kvar så anfaller man mot ledningen och kopplar sedan greppet. Loppet vinner man med 1,5 längds marginal på segertiden 1.16,3. Prissumman 12 000kr.
Foto: Lars Jakobsson/ TR BILD
Text: Simon Åsberg
Publicerad söndag 6 april 2025. info@bollnas.travsport.se